Shop now already discounted lab-grown diamond jewelry with an additional 5% off! Use code 5LAB!

Total: 0Kč
Checkout
Item added to your cart

Price:

Spolehlivé tipy, jak poznat diamant

Ať již vybíráte zásnubní prsten s diamantem, diamantové náušnice jako šperk k narození miminka, nebo prsten s drahokamy jako dárek k výročí, dejte si s výběrem záležet. Diamant je, jak praví známé rčení, nejlepším přítelem ženy a o falešné přátele přeci nikdo nestojí. Obdarování diamantovým šperkem rovná se navíc samo o sobě malému rituálu, proto v tomto případě dvakrát měřit a zajistit si dostatek informací o pravosti kamene znamená polovinu úspěchu. Ta druhá polovina spočívá v tom, že se vůbec v tom nepřeberném třpytu a lesku zorientujete a vyberete to pravé. Nechte se inspirovat například kategorií diamantové snubní prsteny nebo eternity prsteny, mezi kterými naleznete spoustu netradičních šperků, které vás překvapí. Za naše diamanty dáváme ruku do ohně - podléhají pečlivému výběru a s jakýmikoliv požadavky nebo poradenstvím ohledně diamantů jsme vám v našem ateliéru k dispozici. 


Pravý diamant versus všechno ostatní


Stoprocentní ověření pravosti diamantu vám potvrdí profesionální šperkař či gemolog a jeho expertíza. Vy sami ale můžete udělat mnoho proto, abyste poznali padělek. Tedy vše ostatní, co není diamant. Nejčastěji bývá nahrazen zirkonem - drahokamem, se kterým není nic v nepořádku. Jen zkrátka v souboji zirkon vs diamant nemůže být s diamantem rovnán ani zaměňován.

Ke každému šperku s diamantem byste vždy měli dostat certifikát pravosti šperku. Pro pochopení problematiky je ale důležité uvědomit si, že šperkařský průmysl dělí diamanty na ty vyšší a nižší karátové váhy. Tedy, laicky řečeno, ty měnší (zhruba do 0.2 karátu) a ty větší. Těm větším a jejich certifikátům je i z důvodu hodnoty diamantu věnována o něco vyšší pozornost - nejpovolanějšími arbitry pravosti na poli diamantů jsou tyto instituce: Belgický HRD, americký GIA a mezinárodní IGI. Ty zaručují tak jako tak důvěryhodný zdroj diamantů. Do karátové váhy 0.2 se jedná zkrátka o kvalitní diamanty, od této karátové hranice tyto instituce opatřují své větší diamanty tzv. inskripcí, tedy laserem vyvedené číslo na hraně diamantu. Tyto větší a tedy i dražší kameny se inskripcí stávají certifikovanými diamanty a například kámen v diamantovém prstenu je tedy možné zkoumat 60-ti násobným zvětšením pod mikroskopem a určit, zda se jedná o ten, který je uveden v certifikátu. Certifikát rovněž uvádí kromě vazby na konkrétní kámen jeho karátovou váhu a jeho další vlastnosti, které jsme uvedli v jednom z předchozích článků - tedy barvu, čistotu a brus. Fungování výše uvedených institucí je navíc digitalizované a unikátním kódem kamene se dostanete na pár kliknutí on-line k informacím o kameni. Pokud se jedná o diamant s inskripcí, tedy certifikovaný diamant. Diamanty nižší karátové váhy se inskripcí neopatřují, mimo jiné z důvodu nedostatečného místa pro vylaserování čísla na hranu diamantu. Ale žádnou paniku - menší diamanty tedy mohou být stoprocentně pravé, nicméně jejich pravost závisí na expertíze profesionála nebo kontrole ověřeného zdroje - kde ověřit pravost diamantu, se můžete rozhodnout sami. 

Ke šperkům s diamanty nižší karátové váhy není zvykem vystavovat certifikát pravosti od HRD, GIA, nebo IGI. Ty si můžeme představit jako světové lídry ve věci diamantů a jejich pozornost se obecně zaměřuje “až” na hodnotnější kameny. K menšímu diamantu je tedy naprosto běžné a správné obdržet samozřejmě certifikát pravosti, nicméně nemusí být vydán těmito diamantovými velikány, ale danou danou šperkařskou dílnou. Naše doporučení zní vybrat si spolehlivého prodejce a pokud si přejete dvojí ujištění, je možno (za příplatek) nechat diamant zkontrolovat Českou gemologickou společností. Společnost Mialis dbá pečlivě na své jméno i hodnoty, ctí výše uvedené a pracuje s diamanty z výhradně kvalitních zdrojů, včetně těch výše uvedených. Výrobě šperků vysoké úrovně věnujeme tu největší péči, dílna Mialis má licenci na výrobu šperků z ušlechtilých kovů, odpovědnostní značku a každý vyrobený šperk projde kontrolou Puncovního úřadu ČR. Za kvalitou si zkrátka stojíme.


Chcete-li se pustit do pátrání po pravosti například diamantového prstenu na vlastní pěst, další informace o diamantu vám prozradí vizuální test. Budete potřebovat mikroskop, kterým se podíváte dovnitř kamene. Diamant je nádherný, nicméně stále přírodní materiál, který kdysi býval tmavou hmotou. Při jeho formování pod tlakem před miliardami let se vytvořily tzv. inkluze - drobné organické prasklinky, které jsou vidět pouhým okem a jejich přítomnost je v zásadě dobrým znamením. Samozřejmě platí obecné pravidlo jakosti - příliš mnoho a příliš velké inkluze v kameni mohou hodnotu kamene postavit za ty s méně inkluzemi, ale inkluzí jako takových se nelekejte. Značí organickou a živoucí krásu přírody a až na opravdu vzácné výjimky je nalezneme téměř ve všech diamantech. Jsou v pořádku a pokud je naleznete, s největší pravděpodobností se jedná o pravý diamant. Zirkony nebo jiné materiály těchto efektů nedosáhnou a přílišná dokonalost je spíše varovným znamením. 
Jak poznat diamant v prstenu nebo jiném šperku


Další metodou, jak poznat pravý diamant, je vystavit diamant doličný páře. Tato metoda je spíše lidová, ale účinná. Jednoduše stačí šperk s diamantem podržet nad vařící se vodou nebo na něj opakovaně dýchnout. Ušlechtilé vlastnosti pravého diamantu v kombinaci s jeho fyzikálními vodícími vlastnostmi zajistí, že se kámen po krátké chvíli (asi za vteřinu až dvě), sám “očistí” a vy znovu uvidíte jeho lesk a třpyt. Jakýkoliv jiný materiál zůstane dlouho vlhký a při opakovaném vystavení páře se kapičky vody na jeho povrchu začnou srážet. 

Pokud se jedná o diamantový šperk, který značnou část diamantu ukazuje, tedy jste schopni se k němu dostat, dalším atributem, který budete zkoumat, je lom světla. V zirkonu se světlo nebude lámat tak dobře, jako v diamantu. To uvidíte pouhým okem při vystavení kamene světlu a pokud nejste odborník, pravděpodobně tento jev zaznamenáte až při porovnání se zirkonem. Můžete také diamant postavit na jeho plochou hranu brusu na hustě popsaný novinový papír a nasvítit. Pokud jste schopni písmena textu přes pohled do vnitřku kamene přečíst, kámen není pravý. Přírodní diamant by měl právě díky lomivosti světla text roztříštit k nepřečtení, mírné rozostření se nepočítá. Další testování může zahrnovat zahřívání nad plamenem, vhození do sklenice s vodou, nebo zkoušení jeho tvrdosti. Diamant je tvrdý, ale přesto křehký a jiné zkoušení pravosti, než je prozkoumáním pohledem, příliš nedoporučujeme. Máte-li z nějakého důvodu významnou potřebu zjistit pravost a další atributy kamene, navštivte odhadce nebo jiného odborníka. 


Přírodní diamant je král mezi drahokamy 


Diamant je dost možná jedním z nejcennějších materiálu na světě a obdivován je pro své fyzikální i vizuální vlastnosti. Je téměř nezničitelný, prozrazuje ho jeho vysoký třpyt díky lomu světla a dostojí svou důstojností jak večerní róbě, tak modernímu oblečení do kanceláře. Přisuzují se mu účinky odehnání negativní energie, údajně v symbolické rovině očišťuje oči, vnímání i duši a pomáhá intelektu. A především - přináší pocit výjimečnosti a my věříme, že by každá žena měla dostat možnost se s diamantem blýsknout.

V ateliéru Mialis máme s výrobou diamantových šperků dlouholeté zkušenosti a dbáme na všechny aspekty od spolehlivého nákupu kamenů po precizní ruční výrobu klasických i originálních šperků. Milujeme výzvy v podobě zakázkové výroby šperků s diamanty - stačí mít v hlavě jednoduchou představu nebo i propracovaný nákres a společně vytvoříme skvost dle vašeho přání. Můžete se potěšit přehlídkou šperků s diamanty v naší nabídce. Vyloženě módní jsou nyní náramky s diamantem, například v řetízkovém provedení a s dalšími šperky. Vrstvení je in a diamanty již nejsou výsadou pouze speciálních příležitostí nebo večerních šatů, vyniknou i v business stylu například vedle hodinek nebo jiného náramku. 

Stálicí je oblíbenost diamantových náušnic a to zejména jako dárků k výročí nebo k jinému významnému milníku. Jejich výhodou totiž je, že jsou nepřehlédnutelné díky umístění blízko obličeje a pokud se je rozhodnete koupit jako dárek, nemusíte se zaobírat velikostmi nebo délkami, jako je tomu třeba u prstenů nebo náhrdelníků. 


Na závěr je třeba dodat, že v naší dílně zkrátka milujeme diamanty. Jejich vlastnosti nám poskytují inspiraci pro výrobu kvalitních šperků, které jsou díky naší filozofii dostupné. Vztahy s dodavateli zakládáme na leta trvající vzájemné důvěře a dobré zkušenosti, díky čemuž si můžeme zakládat na výběru diamantů z těch nejlepších zdrojů. Pečlivě zkoumáme parametry diamantů, abychom našim zákazníkům mohli nabídnout produkty vysoké úrovně. I vy, naši zákazníci, často přistupujete k výběru diamantových šperků rozdílně a nejen cena je pro vás rozhodujícím měřítkem. Náš osobní přístup zajistí, že si u nás můžete dle vašich požadavků vybrat šperky s diamanty v nižší cenové hladině (již od 1600 Kč), až po ty, které se vybírají jednou za život a budete chtít, aby je po vás dědily příští generace.

Products Related To This Article