Book an appointment for a personal meeting to choose jewelry in our showroom

Total: 0Kč
Checkout
Item added to your cart

Price:

Zlatý prsten s pear blue lab grown diamantem a postranními diamanty AZURE

Product Code:AZURE prsten

Zlatý prsten s pear blue lab grown diamantem a postranními diamanty AZURE

  • 71,158Kč

POPIS A SPECIFIKACE

Description and attributes

Zlatý prsten s pear blue lab grown diamantem a postranními diamanty AZURE

Zlatý prsten s pear blue lab grown diamantem a postranními diamanty je jako z pohádky 1000 a jedné noci. Tento přepychový zlatý prsten s modrým diamantem je naprosto unikátní volbou pro nevěstu, která hledá originální a netradiční zásnubní prsten. S dechberoucím pear modrým diamantem, který se pyšní nejen svou jedinečnou barvou, ale také svým původem - je totiž laboratorního původu. Tento luxusní klenot je nejen skvělým doplňkem pro každodenní nošení, ale také šperkem, se kterým se myslelo na životní prostředí. Pokud vám záleží na stejných hodnotách, určitě vás potěší laboratorně vytvořený diamant jako recyklované zlato. Jeho barvu si můžete vybrat z růžové, bílé nebo žluté. Postranní diamanty jsou přírodního původu pouze od ověřených dodavatelů.

DOBA VÝROBY 7 - 21 PRACOVNÍCH DNŮ

Pokud máte speciální termín, dejte nám prosím vědět. Expresní výroba je možná dle dohody. Příplatek za urgentní výrobu se vypočítává individuálně podle typu šperku.

DETAILY O CENTRÁLNÍM DIAMANTU
PŮVOD Laboratorně vytvořený
ROZMĚRY 7.22 x 4.56mm
TVAR Pear
ČISTOTA VS2
BARVA Modrý diamant
DETAILY BOČNÍCH DIAMANTŮ
PŮVOD PŘÍRODNÍ
ROZMĚRY Marquise 4x2mm / Round 1.5mm
TVAR Marquise / Round
ČISTOTA SI1
BARVA G
CELKOVÁ KAR. VÁHA 0.18ct
POČET 6
DETAILNÍ POPIS
KOV Zlato 14K
PŘIBLIŽNÁ VÁHA 1.96g

GIFT PACKAGING

All our jewelry is carefully packed with the greatest love and care. Each jewel is securely stored in a luxurious box with the Mialis logo and at the same time wrapped in gift wrapping paper with a ribbon. Jewelry will not be damaged or lost, and you don't have to worry about gift wrapping. Along with the box, a certificate of authenticity of the gems and materials used, including their parameters, is issued for each piece of jewelry. We ship all our packages in a paper box without unnecessary plastics to minimize the impact on the environment.

VIP CARE

With us, you can be sure of quality and individual care for each customer. We are always ready to consult with you any question regarding the production of your dream jewelry or about the time and method of shipment. You can contact us online or arrange a personal meeting in our showroom in the center of Prague. It doesn't matter if you are creating an order for a silver piece of jewelry or a luxury piece of jewelry with diamonds. Even a small purchase is a big purchase for us. That is why we value every customer. A lifetime warranty on all jewelry, including free shipping, is our long-standing standard.

PREMIUM MATERIALS

With us, you can be sure that we make all our jewelry from the best materials. We take care of the selection of precious metals and gems. We most often work with 14k and 18k gold, silver and platinum. With us, you can be sure that gold will not change its color and will prevent oxidation. We devote enough time to the final surface treatment of jewelry to achieve the best result. We only buy diamonds and gems from proven suppliers who worship the same philosophy as us. In our goldsmith studio, we also produce jewelry from recycled gold to meet our commitment to sustainable development in jewelry, and especially to our planet.

Handmade

Unique handmade jewelry accentuates your individuality and gives the feeling of excellence. Choose the experienced jeweler with a refined taste. Manual creation of jewelry requires the utmost diligence and dexterity, a fair amount of self-confidence and also a responsibility. The experienced jeweler will make for you a chosen piece of jewelry and even customize it according to your wishies. A jewelry made of precious metals is a great gift for a festive occasion but will also adorn even an ordinary day.

custom-preview

Take a look at Mialis jewelry customers' reviews