Shop now already discounted lab-grown diamond jewelry with an additional 5% off! Use code 5LAB!

Total: 0Kč
Checkout
Item added to your cart

Price:

Víte, koho pozvat na svatbu?

Jak sestavit seznam svatebních hostů


Jistě jste si už založili v nějaké formě svůj svatební plánovač, tedy místo nebo složku, kam si ukládáte své svatební inspirace. A aby všechny proměnné včetně pohoštění, svatební výzdoby nebo svatebního programu hrály dohromady ve váš prospěch, je třeba v jednom z prvních kroků pečlivě promyslet seznam hostů na svatbu. Vaším cílem je přeci nezapomenutelný den, ve kterém hrají vaši blízcí hlavní roli. 

Zpravidla platí, že rozpočet vaší veselky je tím, co rozhoduje o seznamu svatebních hostů nejvíce. Jděte na to zpočátku tak trochu od konce, ušetříte si případné zklamání z proškrtávání hostů. Pokud víte, v jakém stylu bude svatba probíhat, zda budete zajišťovat ubytování pro hosty a místo na svatbu jste již vybrali, třikrát hurá. Měli byste teď mít alespoň základní představu o tom, kolik stojí svatba, kterou chcete a jaká částka zhruba rovná se jednomu hostu. Pokud se vám to zdá příliš prozaické, nezoufejte. Na romantiku si najdete čas později a jistě by vás více mrzela velká svatba, jejíž náklady nejste schopni finančně pokrýt. 

A nyní k věci. Co když jednoduše na své svatbě někoho nechcete a kdo by naopak přítomný být měl za všech okolností? Společenská pravidla hovoří jasně o příbuzných. Rodiče nevěsty i ženicha a jejich sourozenci mají své čestné místo a rozsáhlejší příbuzenstvo je na vašem uvážení. Lze říci, že při plánování svatby byste měli být spravedliví a pokud z nějakého důvodu nechcete zvát třeba vzdálené sestřenice, týkat by se to mělo jak těch ze strany ženicha, tak nevěstiných příbuzných. Svatba samozřejmě není účetnictví, proto výjimku může tvořit nadstandardní vztah s někým ze vzdálenějších blízkých. Toto pravidlo spíše slouží pro základní rozdělení svatebčanů. 

Sporným bodem vždy zůstanou osoby, se kterými si nepřejete sdílet svůj velký den. Zde je každá rada drahá, ale vyplatí se povznést se nad malichernosti a zvážit, zda máte opravdu významný důvod někoho důležitého nepozvat. Na druhou stranu, svatba je především o vaší pohodě a buďte připraveni dělat kompromisy, ale nenechat se zbytečně do ničeho nutit. 


 Trik, jak nafouknout seznam svatebních hostů


Pokud po vzájemném porovnání ideálních seznamů hostů s partnerem zjistíte, že je potřeba vzhledem k plánu svatebního rozpočtu škrtat, ještě zadržte. Existuje způsob, jak to udělat, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Tedy, abyste maximální důraz vložili do úzkého okruhu těch nejbližších svatebních hostů, ale přesto svůj den oslavili s kolegy, kamarádkou ze střední školy a dalšími, kteří spadají spíše do kategorie známí. Můžete trochu kouzlit s vaším svatebním harmonogramem a pozměnit program svatby! Nikde není psáno, že musí být všichni sezvaní u všech událostí svatebního dne. Je na vás, zda uspořádáte oběd pro všechny hosty. Pravidla bontonu se nikterak nevymezují a obě varianty jsou možné. Buďto je svatební oběd společný a týká se všech a provází ho svatební tradice jako společná polévka novomanželů a podobné. Ty jsou zároveň milým zpestřením a malou show pro hosty. Druhou možností je, že proběhne po svatebním obřadu oběd pouze v kruhu nejbližších a až po něm následuje párty, čili svatební oslava pro jakékoliv větší množství hostů s občerstvením, jehož rozsah je na vás. Může to být svatební raut, velká grilovačka nebo třeba prvotřídní jednohubky v doprovodu šampaňského - jednoduché a stylové. Při sestavování seznamu hostů myslete i na to, že přestože svatební veselí se většinou postará o kvalitní atmosféru samo, je dobré sestavit i zasedací pořádek na svatbě. Nemusíte na to jít nijak akademicky, stačí zapojit šestý smysl a poskládat vhodný mix introvertů, extrovertů, lidí, co by mohli mít něco společného anebo podpořit příjemně neformální atmosféru svatebním programem. 


TIP NA ZÁVĚR: Sezvěte své hosty s dostatečným časovým předstihem, stanovte jim datum, do kdy se mají vyjádřit ohledně své přítomnosti a ve váš velký den na místo nachystejte svatební knihu hostů. Díky ní si budete tento den i hosty moci připomínat. Do knihy se nejčastěji píše přání, ale může být následující den plná například polaroidových fotografií, malůvek, nebo nejbáječnějších historek, které má každý svatební host s jedním z novomanželů.

Products Related To This Article