Book an appointment for a personal meeting to choose jewelry in our showroom

Total: 0Kč
Checkout
Item added to your cart

Price:

Mechový achát a diamanty v propleteném prstenu ze zlata QUEEN

Product Code:QUEEN Mechový achát

Mechový achát a diamanty v propleteném prstenu ze zlata QUEEN

  • 15,623Kč

POPIS A SPECIFIKACE

Description and attributes

Mechový achát a diamanty v propleteném prstenu ze zlata QUEEN

Okázalý a zdobený diamantový zásnubní prsten s centrálním kulatým mechovým achátem si získá její srdce. Jedná se o atypický model, který zaujme svou propracovanou kompozicí, která nabízí lesk diamantů usazených v kroužku prstenu, přičemž pozornost je upřena k jemné záři drahokamu na tomto originálním zásnubním prstenu. Mechový achát je neotřelý drahokam získávájící na popularitě díky jemným nazelenalým inkluzím uvnitř kamene. Ty připomínají mech, ticho lesa, nebo klid vyzařující z pohledu do zeleně. Inspirace organickou a živoucí krásou přírody dala vzniknout tomuto zlatému prstenu s drahokamem, který okouzlí ženu, která má ráda přírodu. Tento prsten vyrábíme i jako zásnubní prsten ze žlutého zlata nebo v jeho variantě z růžového zlata. Všechny tři jsou působivé a výrazné a k jemnému zelenému drahokamu se báječně hodí.

Všechny mechové acháty jsou přírodní a mají svůj jedinečný odstín zelené. Každý kámen je ručně broušen a díky tomu se na povrchu mohou objevit viditelné viditelné inkluze.

Pokud dáváte přednost výběru přesné barvy mechového achátu, kontaktujte nás, prosím, před koupí - vyfotíme Vám aktuálně dostupné kameny.

DOBA VÝROBY 7 - 21 PRACOVNÍCH DNŮ

Pokud máte speciální termín, dejte nám prosím vědět. Expresní výroba je možná dle dohody. Příplatek za urgentní výrobu se vypočítává individuálně podle typu šperku.

DETAILY O KAMENU
TYP Mechový achát
PŮVOD PŘÍRODNÍ
ROZMĚRY 5.0mm
BRUS Round
DETAILY BOČNÍCH DIAMANTŮ
PŮVOD PŘÍRODNÍ
ROZMĚRY 1.25mm
TVAR Round
ČISTOTA SI1
BARVA G
CELKOVÁ KAR. VÁHA 0.03ct
POČET 4
DETAILNÍ POPIS
KOV Zlato 14K
PŘIBLIŽNÁ VÁHA 1.67g

GIFT PACKAGING

All our jewelry is carefully packed with the greatest love and care. Each jewel is securely stored in a luxurious box with the Mialis logo and at the same time wrapped in gift wrapping paper with a ribbon. Jewelry will not be damaged or lost, and you don't have to worry about gift wrapping. Along with the box, a certificate of authenticity of the gems and materials used, including their parameters, is issued for each piece of jewelry. We ship all our packages in a paper box without unnecessary plastics to minimize the impact on the environment.

VIP CARE

With us, you can be sure of quality and individual care for each customer. We are always ready to consult with you any question regarding the production of your dream jewelry or about the time and method of shipment. You can contact us online or arrange a personal meeting in our showroom in the center of Prague. It doesn't matter if you are creating an order for a silver piece of jewelry or a luxury piece of jewelry with diamonds. Even a small purchase is a big purchase for us. That is why we value every customer. A lifetime warranty on all jewelry, including free shipping, is our long-standing standard.

PREMIUM MATERIALS

With us, you can be sure that we make all our jewelry from the best materials. We take care of the selection of precious metals and gems. We most often work with 14k and 18k gold, silver and platinum. With us, you can be sure that gold will not change its color and will prevent oxidation. We devote enough time to the final surface treatment of jewelry to achieve the best result. We only buy diamonds and gems from proven suppliers who worship the same philosophy as us. In our goldsmith studio, we also produce jewelry from recycled gold to meet our commitment to sustainable development in jewelry, and especially to our planet.

Handmade

Unique handmade jewelry accentuates your individuality and gives the feeling of excellence. Choose the experienced jeweler with a refined taste. Manual creation of jewelry requires the utmost diligence and dexterity, a fair amount of self-confidence and also a responsibility. The experienced jeweler will make for you a chosen piece of jewelry and even customize it according to your wishies. A jewelry made of precious metals is a great gift for a festive occasion but will also adorn even an ordinary day.

custom-preview

Take a look at Mialis jewelry customers' reviews