Shop now already discounted lab-grown diamond jewelry with an additional 5% off! Use code 5LAB!

Total: 0Kč
Checkout
Item added to your cart

Price:

Prsten z růžového zlata s morganitem a diamantem MORGAN

Product Code:MORGAN

Prsten z růžového zlata s morganitem a diamantem MORGAN

  • 11,492Kč

POPIS A SPECIFIKACE

Description and attributes

Prsten z růžového zlata s morganitem a diamantem MORGAN

Prstýnky s kamínky jsou v módě. V poslední době jsou pravidla ohledně šperku doprovázejícího žádost o ruku značně uvolněná a originální zásnubní prsten není nic neobvyklého. Tento jemný model podtrhujícím ženskost je zásnubní prsten s diamantem a vetším morganitem zasazeným ve tvaru slzy na tenký zlatý kroužek tak, že opticky přečnívá na jednu stranu a vypadá, jako by se vznášel. Zásnubní prsten z růžového zlata s narůžovělým drahokamem morganitem je kombinace, která je něžná jako ranní červánky a svou éteričností bere dech. Je to zlatý prstýnek s kamínkem rovněž vhodný jako dárek k narozeninám nebo jiné významné příležitosti.

DOBA VÝROBY 7 - 21 PRACOVNÍCH DNŮ

Pokud máte speciální termín, dejte nám prosím vědět. Expresní výroba je možná dle dohody. Příplatek za urgentní výrobu se vypočítává individuálně podle typu šperku.

DETAILY O KAMENU
TYP Morganit
PŮVOD PŘÍRODNÍ
TVAR Hruška
KARÁTOVÁ VÁHA 0.4ct
ROZMĚRY 6x4mm
DETAILY BOČNÍCH DIAMANTŮ
PŮVOD PŘÍRODNÍ
ROZMĚRY 1.25mm
ČISTOTA SI1
BARVA G
CELKOVÁ KAR. VÁHA 0.011ct
POČET 1
DETAILNÍ POPIS
KOV Zlato 14K
PŘIBLIŽNÁ VÁHA 1.2g

GIFT PACKAGING

We carefully package all our jewelry with the biggest love and care. Each jewel is safely stored in a luxurious box with the Mialis logo. The package also includes a certificate for the entire piece of jewelry, where all its parameters are described, including the authenticity of the stones and used materials. Selected luxury models also contain certificates for diamonds or precious stones from international companies such as GIA or IGI. With every order, we include practical tips on how to care for jewelry and a free cleaning cloth. A small gift for joy is also included. We send all our packages in a paper box without unnecessary plastics to minimize the impact on the environment. Orders for personal pick up are in a minimalist paper bag.

VIP CARE

With us, you can be sure of quality and individual care for each customer. We are always ready to consult with you any questions about the production of your dream jewelry, about the time and method of shipment or about anything else. You can communicate with us online or arrange a personal meeting in our showroom in the center of Prague. A lifetime guarantee on all jewelry, free shipping or the option of express production have been our long-standing standard. Even a small purchase is a big purchase for us. We appreciate every customer.

PREMIUM MATERIALS

With us, you can be sure that we make all our jewelry from the best materials. We devote 100% care to the selection of precious metals and gems. We work most often with 14k and 18k gold, and then with platinum. With us, you can be sure that the gold will not change its color and will resist oxidation. We devote enough time to the final surface treatment of the jewelry to achieve the best result. In addition, we polish all jewelry without harmful chemicals to make our jewelry safe for health. We only buy diamonds and gemstones from proven suppliers who share the same philosophy as us. In our jewelry studio, we also make jewelry from recycled gold in order to maintain our commitment to sustainable development in jewelry, and above all to our planet

Handmade

Unique handmade jewelry accentuates your individuality and gives the feeling of excellence. Choose the experienced jeweler with a refined taste. Manual creation of jewelry requires the utmost diligence and dexterity, a fair amount of self-confidence and also a responsibility. The experienced jeweler will make for you a chosen piece of jewelry and even customize it according to your wishies. A jewelry made of precious metals is a great gift for a festive occasion but will also adorn even an ordinary day.

custom-preview

Take a look at Mialis jewelry customers' reviews