Book an appointment for a personal meeting to choose jewelry in our showroom

Total: 0Kč
Checkout
Item added to your cart

Price:

Luxusní zásnubní set s moissanity KIMBER

Product Code:KIMBER set

Luxusní zásnubní set s moissanity KIMBER

  • 42,859Kč

POPIS A SPECIFIKACE

Description and attributes

Luxusní zásnubní set s moissanity KIMBER

Luxusní zásnubní set s moissanity působí na první pohled jako jeden šperk. Opak je ale pravdou! V tomto elegantním setu naleznete originální zásnubní prsten s pear moissanitem a k němu přiléhající snubní prsten se třpytivými drahokamy stejného typu. Společně tvoří perfektní pár, který překoná i klasický zásnubní prsten s diamanty a ještě ho tvoří cenově dostupnějším. Každý prsten je pečlivě navržen a vyroben s precizností, aby symbolizoval vaši jedinečnou lásku a eleganci. Nechte se unést tímto exkluzivním snubním setem, který je perfektním příslibem společného života plného krásy a vzácnosti. Vstupte do světa luxusu s naším ohromujícím zásnubním setem s moissanity a vyberte si k němu barvu zlata, kterou milujete.

DOBA VÝROBY 7 - 21 PRACOVNÍCH DNŮ

Pokud máte speciální termín, dejte nám prosím vědět. Expresní výroba je možná dle dohody. Příplatek za urgentní výrobu se vypočítává individuálně podle typu šperku.

DETAILY O KAMENU
TYP Moissanit
PŮVOD LABORATORNÍ
ROZMĚRY 6x9mm
TVAR Pear
KARÁTOVÁ VÁHA 1.5ct
ČISTOTA VVS1
BARVA GH
СERTIFIKÁT GRA 218340911
DETAILY BOČNÍCH KAMENŮ
TYP Moissanit
ROZMĚRY 1.0mm
POČET 22
KARÁTOVÁ VÁHA 0.11ct
TVAR Round
BARVA G
PŮVOD LABORATORNÍ
DETAILNÍ POPIS
KOV Zlato 14K
PŘIBLIŽNÁ VÁHA 2.91g

GIFT PACKAGING

We carefully package all our jewelry with the biggest love and care. Each jewel is safely stored in a luxurious box with the Mialis logo. The package also includes a certificate for the entire piece of jewelry, where all its parameters are described, including the authenticity of the stones and used materials. Selected luxury models also contain certificates for diamonds or precious stones from international companies such as GIA or IGI. With every order, we include practical tips on how to care for jewelry and a free cleaning cloth. A small gift for joy is also included. We send all our packages in a paper box without unnecessary plastics to minimize the impact on the environment. Orders for personal pick up are in a minimalist paper bag.

VIP CARE

With us, you can be sure of quality and individual care for each customer. We are always ready to consult with you any questions about the production of your dream jewelry, about the time and method of shipment or about anything else. You can communicate with us online or arrange a personal meeting in our showroom in the center of Prague. A lifetime guarantee on all jewelry, free shipping or the option of express production have been our long-standing standard. Even a small purchase is a big purchase for us. We appreciate every customer.

PREMIUM MATERIALS

With us, you can be sure that we make all our jewelry from the best materials. We devote 100% care to the selection of precious metals and gems. We work most often with 14k and 18k gold, and then with platinum. With us, you can be sure that the gold will not change its color and will resist oxidation. We devote enough time to the final surface treatment of the jewelry to achieve the best result. In addition, we polish all jewelry without harmful chemicals to make our jewelry safe for health. We only buy diamonds and gemstones from proven suppliers who share the same philosophy as us. In our jewelry studio, we also make jewelry from recycled gold in order to maintain our commitment to sustainable development in jewelry, and above all to our planet

Handmade

Unique handmade jewelry accentuates your individuality and gives the feeling of excellence. Choose the experienced jeweler with a refined taste. Manual creation of jewelry requires the utmost diligence and dexterity, a fair amount of self-confidence and also a responsibility. The experienced jeweler will make for you a chosen piece of jewelry and even customize it according to your wishies. A jewelry made of precious metals is a great gift for a festive occasion but will also adorn even an ordinary day.

custom-preview

Take a look at Mialis jewelry customers' reviews