Puncovní značky šperků: Jak se v nich vyznat?
Slovo punc už asi většina z vás slyšela. Jedná se o malý symbol na šperku, který nese důležité informace. Díky puncovní značce se můžete dozvědět původ, ryzost a především pravost šperků. Tato drobná označení vás tedy mohou ochránit před investicí do nekvalitního zboží. Proto doporučujeme, abyste se v nich před nákupem šperků zorientovali. My vám s tím pomůžeme!
Co je to punc a kde ho hledat?
Punc je nenápadné označení na špercích z drahých kovů. Udává ryzost a původ, ale také potvrzuje pravost šperků. Na každém kousku ho můžete hledat jinde. Vždy se ale razí na místa, která nenaruší design šperku, ale zároveň jsou dobře dohledatelná. Puncovní značky se zpravidla nachází na vnitřní straně prstenů, na zapínání náhrdelníků a náramků, u náušnic a přívěsků na zadní straně.
Druhy punců a jejich rozdíly
V tuto chvíli víte, kde punc hledat. Teď už jen stačí porozumět, co který symbol znamená. V České republice existují tři hlavní druhy puncovních značek, které vám pomohou pochopit informace o šperku:
státní punc,
ryzostní punc,
identifikační punc.
Státní puncovní značka
Státní punc je oficiální značka, kterou razí Puncovní úřad České republiky. Zaručuje, že šperk odpovídá uvedenému materiálu a ryzosti. Tento punc je jedním z hlavních ukazatelů pravosti šperků. Ochraňuje spotřebitele před koupí nekvalitních nebo falešných produktů. Kromě ověření kvality ale z některých můžete i vyčíst, v jakém městě byl punc vyražen. Pokud tedy plánujete koupi stříbrných, platinových a zlatých šperků, dobře si tyto informace zapamatujte.
Jak by měl státní punc vypadat?
Na některých špercích můžete najít hlavu králíka, na jiných orla nebo třeba korunku. Některé symboly budou v oválném rámečku, další zase v šestihranu. Zlatý punc se zaručeně bude lišit od platinového. A 14k zlato nebude mít stejnou značku jako 24k zlato.
V tomto schématu naleznete české puncovní značky*, podle kterých rozeznáte druh hlavního kovu, z něhož byl šperk vyroben, a jeho ryzost.
*Puncování zlata se provádí už spoustu let. V průběhu doby na sebe puncovní značky mohly vzít i jinou podobu. Pokud jste tedy podědili šperky třeba po prarodičích, nemusí se symboly na nich shodovat s těmi aktuálně platnými.
Ryzostní puncovní značka
Tento punc obsahuje číslo, které značí poměr drahého kovu ve slitině. Obsahuje číselný údaj, který vyjadřuje, kolik dílů drahého kovu je obsaženo v tisíci dílech slitiny. Například číslo 585 označuje, že zlato tvoří 58,5 % (585 dílů z 1000) slitiny. Díky těmto číslům tak můžete rychle určit kvalitu šperku.
Jak rozumět ryzostním číslům na zlatě?
999/1000 (24 karátů) – Jedná se o ryzí zlato. Používá se převážně na investiční produkty. Protože neobsahuje téměř žádné příměsi, je na výrobu šperků příliš měkké.
750/1000 (18 karátů) – Obsahuje 75 % zlata. Z 18k zlata se vyrábí luxusní šperky, pro ty nejnáročnější. Jen se při výběru nenechte zmást, podíl zlata je u 18k šperků největší, což ale neznamená, že jsou nejodolnější.18k zlato je zkrátka měkčí.
585/1000 (14 karátů) – Obsahuje 58,5 % zlata. 14k zlato kombinuje kvalitu a odolnost, proto je nejčastější volbou všech zákazníků, kteří pořizují zlaté šperky. I my tuto variantu doporučujeme, je totiž nejodolnější.
375/1000 (9 karátů) – Obsahuje 37,5 % zlata. Používá se hlavně u cenově dostupnějších šperků, nemusí být označené puncem. Protože se jedná o méně kvalitnější slitinu, u nás v Mialis 9k zlato nepoužíváme.
Ryzostní značka vám tedy dává jistotu, že šperk obsahuje přesně takový podíl zlata, jaký výrobce deklaruje.
Identifikační puncovní značka
Identifikační punc je unikátní symbol, pod kterým se skrývají informace o původu šperků. Každý výrobce, včetně Mialis, nebo dovozce registrovaný u Puncovního úřadu České republiky má vlastní značku, která je jedinečná. Často se jedná o iniciály spolu s rámečkem či speciálním symbolem – žádné dvě značky nejsou stejné.
Na stránkách Puncovního úřadu můžete najít veřejný seznam všech registrovaných identifikačních značek. Díky tomu lze snadno ověřit výrobce nebo dovozce konkrétního šperku.
Rozdělení identifikačních značek
Výrobní značka: Je určena pro výrobce šperků, identifikuje výrobce a potvrzuje jeho odpovědnost za kvalitu a pravost šperků.
Odpovědnostní (dovozová) značka: Je přidělena dovozcům, kteří šperky nakupují v zahraničí a uvádějí je na český trh.
Na co si dát pozor při nákupu šperků?
Puncovní značky jsou jedním z nejdůležitějších ukazatelů kvality a pravosti šperků. Nemusí se vždy objevovat všechny. V České republice tato pravidla stanovuje Úmluva o kontrole a označování předmětů z drahých kovů. Pokud je šperk oražen státním puncem, není nutná přítomnost ryzostního. Jestliže ale na šperku chybí státní punc, rozhodně by měl být označen alespoň ryzostním puncem. Samozřejmě existují výjimky, například u drobných šperků, kdy není technicky možné punc vyrazit. Vždy se ale vyplatí být obezřetný a vyžádat si od prodejce potvrzení o ryzosti a původu.