Olivín: Zelenkavý drahokam Slunce, který ochraňuje auru
Chystáte se pořídit šperk s drahokamem, ale nejste si jistí výběrem? Co třeba takový olivín? Tento nádherný minerál je k dostání v různých odstínech zelené. Dříve byl považován za dar matky přírody, dnes zdobí originální doplňky a bývá často označován jako kámen, který své majitele dokáže ochránit před zlými duchy. Odkud olivín pochází, jaké má vlastnosti a proč byste si měli právě vy vybrat šperky s olivínem? To se dozvíte v tomto článku! Jedná se o kosočtverečný minerál, který se vyskytuje v různých chemických složeních. Nejčastější formy však zahrnují kombinaci hořčíku a železa. Právě železo má na svědomí zelené zbarvení drahokamu. V závislosti na poměru prvků se tedy olivín může pohybovat v barvách od světlé žlutozelené, přes svěží limetkově zelenou až po tmavší hnědozelenou barvu. Některé zdroje uvádějí, že k tomu, aby olivín dosáhl dokonalosti, by měl obsahovat méně než 15 % železa a zároveň musí mít ve složení stopové prvky chromu a niklu. Co je to olivín?
Olivín získal svůj název právě podle charakteristické barvy, konkrétně tedy spojením slov oliva a zelený (green). Především ve šperkařství se mu také často přezdívá peridot. A u nejsvětlejší varianty můžete také zaznamenat označení chryzolit, které už v dnešní době není příliš oblíbené. Olivín má ještě několik přezdívek, které se ale vážou spíše k historii, a tak na ně narazíte níže v tomto článku.
Vznik a původ peridotu
Olivín vzniká hluboko v zemském plášti a při vulkanické činnosti krystalizuje z magmatu s nízkým obsahem křemíku. Kromě toho že se nachází v bazaltech a gabrách (horniny, které vznikly z roztaveného magmatu) se tento minerál také vyskytuje v meteoritech.
Nejkvalitnější olivíny pro využití ve šperkařství pochází ze dna Rudého moře. Magma se zde vylívá přímo do mořské vody, čímž dochází k prudkému ochlazení a vznikají tak dokonalé struktury. Mnohdy se ale olivín stává součástí lávových proudů, a to ve USA, Vietnamu nebo Číně. Mezi významná naleziště rozměrnějších minerálů patří také Finsko, Pákistán, Myanmar a ostrov Zabargad. Pro olivíny ale není nutno cestovat daleko, dají se nalézt třeba i v České republice, konkrétně v oblasti Kozákova, nebo na Slovensku.
Symbolika a využití olivínu
Peridot má údajně mnoho magických účinků. Dokáže své majitele přiblížit k přírodě. Umí podpořit ženskou energii. A nejen ženám dodává pozitivní sílu, zvyšuje sebevědomí a přináší do života klid. Napomáhá ke kvalitnímu a snižuje vztek či nervozitu.
Peridot všechny své majitele zahrne vitalitou či optimismem. Traduje se, že přitahuje štěstí lásku a peníze, proto je často využíván jako talisman. Zároveň prý perfektně funguje jako ochranný amulet.
Mýty a legendy o peridotu
Olivín se dostal do povědomí v mnoha kulturách. Ve starověku byl považován za dar matky přírody. Staří Egypťané ho nazývali kamenem Slunce a měl majitele ochraňovat před zlými duchy. Římané ho zase přezdívali Topazos, podle ostrova, kde se těžil. Kvůli podobnosti se smaragdem mnoho historiků navíc zvažuje možnost, že Kleopatřiny klenoty nezdobily smaragdy, nýbrž olivíny. Ve středověku se zase křižáci domnívali, že peridot, který nalezli na ostrově Zabargad, je vlastně smaragd. A právě proto se mu také říká „smaragd křižáků“.
Jak nosit šperky s olivínem?
Přestože olivín vyniká svou krásou, nedoporučujeme využívat ho na každodenní nošení. Jeho tvrdost dosahuje na Mohsově stupnici 6,5–7, což naznačuje, že je drahokam náchylnější k poškrábání či jinému poškození. Pokud tedy hledáte zásnubní prsten nebo netradiční snubní prsten, budou vhodnější volbou například diamantové šperky, nebo šperky se safírem či moissanitem.
Na druhou stranu má ale olivín jedinečné výhody! Jeho hravé svěží odstíny zelené budou fungovat jak v jednoduchých a elegantních outfitech, kdy dodají nositelce ten správný šmrnc, tak v originální kombinaci s výraznými barvami a neobvyklými střihy. Když šperky s olivínem správně sladíte, mohou být skvělým doplňkem na večerní akce, ale i na běžné nošení během dne.
Péče o šperky s peridotem
Na druhou stranu má ale olivín jedinečné výhody! Jeho hravé svěží odstíny zelené budou fungovat jak v jednoduchých a elegantních outfitech, kdy dodají nositelce ten správný šmrnc, tak v originální kombinaci s výraznými barvami a neobvyklými střihy. Když šperky s olivínem správně sladíte, mohou být skvělým doplňkem na večerní akce, ale i na běžné nošení během dne.
Olivín, stejně jako každý jiný drahokam, potřebuje správnou údržbu. Jak se starat o šperky, konkrétně ty s peridotem? Nevystavujte drahokam horku a ani prudkým změnám teplot. Při skladování dbejte na to, aby se peridot nedotýkal ostatních šperků, mohlo by totiž dojít k jeho poškrábání. Olivín nesmí být čištěn párou ani ultrasonickými čističkami. Při domácím čištění se nespoléhejte na žádné agresivní chemikálie! Pro základní péči vám postačí vlažná voda, jemný saponát na nádobí a měkký hadřík k doleštění.
TIP MIALIS: Pokud jste šperky s olivínem zakoupili v našem zlatnictví, můžete u nás jednou za šest měsíců využít profesionální čištění zdarma! Vaše šperky tak budou vypadat stále jako nové.
Hravost a elegance pro každého
Chcete vypadat mladistvě a rozzářit módní neutralitu vašeho šatníku? Prohlédněte si šperky s olivínem, který vás okouzlí nejen svou svěže zelenou barvou, ale také zajímavou historií a magickými účinky! Ať už se rozhodnete pro prsten, náušnice, náramek nebo přívěsek s řetízkem, můžete si být jistí, že s takovým drahokamem budete vypadat vždy skvěle!Celou nabídku našich autorských šperků si můžete prohlédnout online. Nebo si sjednejte schůzku v našem klenotnictví v Praze na telefonním čísle 775 462 707 nebo prostřednictvím e-mailu info@mialis.cz a omrkněte vybrané kusy na vlastní oči! Kvalitní šperky se hodí vždy a na každou událost.