Zlato vs. platina: Vše, co byste měli vědět před výběrem snubních a zásnubních prstenů
Stojí před vámi výběr šperků, se kterým si nevíte rady? Pokud jste si zamilovali bílé kovy a přemýšlíte nad platinou a bílým zlatem, čtěte dál. Oba kovy mají své jedinečné vlastnosti, proto si v tomto článku porovnáme platinu vs. zlato. Prozradíme vám, jaké jsou jejich výhody i nevýhody. A proč je platina dražší než zlato. Tak pojďme na to! Ať už vybíráte šperky na svatbu, zásnuby, nebo hledáte výjimečný dárek k narozeninám, tyto klenoty by pro vás mohly být ideální volbou. Díky své bílé barvě totiž představují ryzí eleganci. Nádherně se lesknou, padnou k jakémukoliv drahokamu a sladí se s každým stylem. Přestože na první pohled mohou vypadat k nerozeznání, mají odlišné vlastnosti. Proto je důležité vybírat mezi nimi pečlivě, s ohledem na specifické vlastnosti každého kovu a zároveň brát v potaz preference osoby, která bude šperk nosit. Zlato má v historii šperkařství velice bohatou tradici a ve své popularitě stále pokračuje. I v dnešní době jsou zlaté šperky tou nejoblíbenější stálicí nejen mezi šperkaři, ale také mezi zákazníky. Zlato je okouzluje jak svým leskem, tak širokým cenovým rozpětím nebo třeba barevnou škálou. U nás můžete vybírat ze všech tří barev, klasické žluté, romantické růžové či elegantní bílé. Právě bílé zlato je vizuálně podobné platině, proto často vyvstává otázka, jestli si vybrat pro šperky bílé zlato, nebo platinu. Pokud byste rádi investovali do cennějších šperků, budou pro vás ideální třeba platinové snubní prsteny. Jedná se o vysoce lesklý ušlechtilý kov, kterého se ročně vytěží pouze několik set tun. Jeho vzácnost mu přidává na atraktivitě a ta se samozřejmě projevuje také na ceně. Oproti zlatu ale na trhu nemá platina tak významnou tradici a její popularita stoupla teprve před několika lety.Oblíbené kousky z bílých kovů
Zlaté šperky vždy nadchnou
Pro náročnější jsou tu platinové šperky
Platina vs. zlato
Co je dražší, platina, nebo zlato? A v čem se od sebe přesně liší? Sepsali jsme vám přehled několika základních parametrů, které vám napoví, v čem se od sebe tyto dva kovy liší.
Barva
Platina i bílé zlato: Pro oba kovy je ve finální formě typická bílá barva a stříbřitý lesk zajišťující čistý, elegantní vzhled, kterému sluší kombinace s jakýmikoliv drahokamy. Kdybyste ale přece jen chtěli barvy porovnat, při bližším pozorování si vytrénované oko může povšimnout, že má platina lehce tmavší odstín. Pokud ale patříte spíše mezi laiky, s velkou pravděpodobností nerozeznáte rozdíly.
Složení kovu
Platina: Při výrobě šperků se používá v téměř ryzí formě. Kvůli její měkkosti je ale nutná drobná přítomnost dalších kovů, jako palladium nebo kobalt.
Bílé zlato: V přírodě se samovolně bílé zlato nevyskytuje. Proto, aby kov dosáhl bílé barvy, je tvořen slitinou ryzího zlata například s palladiem nebo niklem.
Cena
Platina: Obvykle bývá dražší než bílé zlato, což má na svědomí především její vzácnost a náročnost zpracování. Aby platinové šperky byly odolnější, vyrábějí se masivnější, tím pádem roste s vyšší gramáží také cena.
Bílé zlato: Jedná se o cenově dostupnější kov než platina. Pokud nevnímáte šperky jako velkou investici a hledáte spíše ekonomicky výhodnější variantu, bude pro vás bílé zlato to pravé.
Odolnost
Platina: Mohlo by se zdát, že je platina odolnější, protože v ryzí podobě je tvrdá. Nenechte se ale zmást, ve šperkařství se používá pouze jako slitina, což ji činí měkčí než bílé zlato. Aby vám luxusní šperky z platiny mohly dělat společnost po zbytek života, vyrábí se mohutnější. Přesto je potřeba dávat na ně pozor, protože i tak se mohou poškrábat.
- Bílé zlato: S rostoucími karáty klesá jeho tvrdost a je výrazně měkčí. Po několika letech tak může dojít k deformaci nebo k lehkému poškrábání. Vždy ale záleží na tom, jak budete na šperky opatrní.TIP: Pokud se na vašich špercích objeví drobné škrábance, nemějte strach, je to přirozené. V případě viditelnějších nedokonalostí se můžete obrátit i na šikovné zlatníky – v našem ateliéru provádíme profesionální leštění a čištění každý půlrok zdarma.
Alergenita
Platina: Je hypoalergenní, což ocení lidé, kteří trpí alergiemi na kovy.
Bílé zlato: V případě bílého zlata závisí na legovacím kovu ve slitině. Některé totiž mohou u citlivých jedinců vyvolat alergické reakce. Ačkoliv si spousta lidí myslí, že má alergii na zlato, za nežádoucími reakcemi ale ve skutečnosti stojí právě nikl, zinek, měď a nebo stříbro.
Povrch šperků
Platina: Díky své extrémní odolnosti platina drží svou barvu. A tak má oproti zlatu značnou výhodu – ani v průběhu let není nutné povrch nijak zvlášť upravovat.
Bílé zlato: Protože tento kov není přirozeně bílý, musí se při výrobě tzv. rhodiovat. Po čase se může tato povrchová úprava vytratit a je nutné ji provést znovu, aby se zamezilo jemnému žloutnutí. Pokud ale patříte mezi příznivce přirozených odstínů bílého zlata, na přání vám šperky vyrobíme i bez rhodia a vy se můžete radovat z originálních šperků z bílého zlata s teplými odstíny.
Využití ve šperkařství
Platina: Často se využívá na šperky, u nichž se vyžaduje vysoká odolnost, proto je zákazníci volí na zásnuby či svatby.
Bílé zlato: Zlato je zkrátka oblíbená klasika. U nás si můžete vybrat jak zlaté snubní prsteny, tak zásnubní prsteny, ale i náhrdelníky, náramky či náušnice na výjimečné události i každodenní nošení.